אפשרות זו תאפס את מראה עמוד הבית של האתר ותשחזר וידגטים או קטגוריות סגורות.

איפוס

המטרונית של חיפה יצאה לנסיעת בכורה

 

 

שר התחבורה ישראל כ”ץ: “מדובר במהפכה של ממש, אני מקווה כי הפעלת המטרונית במטרופולין חיפה תצליח ומכאן תמשך ההצלחה לכל חלקי הארץ “.

 

מטרונית חיפה | חיפה

צילום: צבי רוגר

ביום שלישי ה-6.12.11 נחשפה לראשונה המטרונית של מטרופולין חיפה. כלי הרכב שישמש כאמצעי התחבורה הציבורית המתקדמת של חיפה והקריות נחשף בטקס במעמד שר התחבורה ישראל כ”ץ, ראש העיר חיפה יונה יהב, ראשי ערים מהקריות ומנהלי החברות השותפות בפרויקט. מיד לאחר מכן יצאה המטרונית לנסיעת בכורה לאורך המסלול הייעודי לתחבורה הציבורית, מבת-גלים בחיפה, דרך העיר התחתית, שד’ ההסתדרות וכביש 4, עד לתחנת המטרונית בצפון הקריות, שם נחשף רציף מטרונית הכולל את כל האמצעים החדשים – סככת המתנה, ריהוט תחנה, מתקני מידע לציבור, עמדת כרטוס אוטומטי, מערכות מידע בזמן אמת, וולידטורים (קוראי כרטיסים) ועוד.

שר התחבורה והבטיחות בדרכים ישראל כ”ץ אמר בטקס חשיפת המטרונית כי מטרופולין חיפה הוא הראשון בארץ בו תופעל מערכת תחבורה ציבורית במתכונת BRT (Bus Rapid Transit), המשלבת תדמית ייחודית ורמת שירות גבוהה מהמקובל בתחבורה הציבורית. “מדובר במהפכה של ממש, אני מקווה כי הפעלת המטרונית במטרופולין חיפה תצליח ומכאן תמשך ההצלחה לכל חלקי הארץ. אני מברך את חברת דן שמביאה איתה מסורת וניסיון רב, דבר שיעודד מעבר לתחבורה הציבורית ויקטין את העומס בכבישים”, אמר השר כץ.

מטרונית חיפה | חיפה

צילום: צבי רוגר

השר כץ הוסיף כי קידום התחבורה הציבורית במטרופולינים הוא יעד מרכזי של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ושל מדינת ישראל כולה, וצעד חיוני לכלכלה, לאיכות החיים ולאיכות הסביבה. “בכך תצטרף חיפה לירושלים, בה כבר פועלת הרכבת הקלה מזה מספר חודשים, ולפרויקטים דומים שמשרד התחבורה מקדם במרץ במטרופולין תל אביב ובאזורי השרון והדרום”, הוסיף השר כץ.

ראש העיר חיפה יונה יהב, שמלווה את פרויקט המטרונית מיומו הראשון ואף השקיע זמן רב בהנחיית מתכנני ומעצבי המטרונית אמר בטקס “המטרונית החדשה, אותה אנו משיקים היום, היא רק סנונית לקראת הגעתן של עוד 90 מטרוניות, שיהפכו לאמצעי התחבורה הפופולארי ביותר לתנועה בחיפה, ממנה ואילה”.

המטרונית תתחיל לפעול ברחבי מטרופולין חיפה בשנה הבאה. נסיעות המבחן של המטרונית יחלו באוגוסט 2012. כלי המטרונית הינו אוטובוס מפרקי ידידותי לסביבה ומונגש לבעלי מוגבלויות, שיסיע מאות אנשים, במהירות וללא פקקים לאורך חיפה והקריות. המטרונית מצוידת במערכות טכנולוגיות מתקדמות ביותר, הכוללות מחשב רכב, מערכת העדפה ברמזורים, מערכות מידע לנוסע, מערכות ספירת נוסעים, מצלמות אבטחה ומערכת כריזה.

רכבת קלה חיפה | חיפה

שר התחבורה וראש עיריית חיפה

חברת ‘דן בצפון’, חברת בת של ‘דן’, שתפעיל את פרויקט המטרונית, הינה הראשונה שזכתה בפרויקט BRT  בישראל, שיופעל במטרופולין חיפה. החברה תפעיל 90 מטרוניות, מתוכן 84 המונעות במנועי דיזל ו-6 מטרוניות היברידיות (המשלבות מנוע חשמלי ומנוע דיזל), שיופעלו בשלב הראשון במסגרת ניסוי. 

המטרוניות יופעלו במסגרת 3 קווי מטרונית, במסלולים ייעודיים למטרונית, באורך כולל של כ-45 קילומטרים, אותם תכננה ומקימה חברת יפה נוף, החל ממרכזית חוף הכרמל בדרום, מרכזית כורדני בצפון (צומת כביש 4 ושד’ ירושלים), שכונת הדר בחיפה (רח’ הנביאים), קריית ים במערב וקריית אתא במזרח (רח’ ז’בוטינסקי).

כלי המטרונית הינו פיתוח ייחודי ישראלי, שתוכנן ונבנה במיוחד לדרישות פרויקט התחבורה הציבורית המתקדמת של מטרופולין חיפה. מרכב המטרונית תוכנן ונבנה בארץ ע”י חברת הארגז, על-גבי שלדה של אוטובוס מפרקי של חברת מאן. הכלי ארוך ובעל קיבולת של 140 נוסעים. בעל עיצוב ייחודי בחלקו הפנימי והחיצוני, ביצועים ואמינות הפעלה גבוהים, רמת נגישות ונוחות גבוהות לנוסעים ומערכת הינע ידידותית לסביבה.

המטרונית תחל לפעול ברחבי מטרופולין חיפה החל מהשנה הבאה, במתכונת של 24/7, למעט יום כיפור, תוך שמירת הסטטוס קוו הקיים. השירות יכלול כירטוס אוטומטי, עלייה מהירה ומידית לרכב וללא צורך ברכישת כרטיסים אצל הנהג. במסגרת הפרויקט מיושמות מערכות ואמצעים טכנולוגיים מתקדמים של החברות טלדור, IBM, TransWay, IPI ועוד.

בפרויקט המטרונית יופעלו במסגרת ניסוי 6 מטרוניות היברידיות מסוג Phileas מתוצרת חב’ APTS ההולנדית, שישרתו את ציבור הנוסעים בתחבורה הציבורית במטרופולין חיפה. המטרונית ההיברידית מונעת בהנעה מקבילית, המשלבת הנעה של מנוע דיזל קונבנציונאלי והנעה חשמלית. הפעלת המטרונית ההיברידית תאפשר למש’ התחבורה לבחון את יתרונות / חסרונות מערכת ההינע ההיברידית בהשוואה למערכת הקונבנציונאלית במכלול הנושאים, לרבות אמינות הרכב והשפעתו על הסביבה.

מטירונית חיפה | חיפה | חדשות חיפה


פוסטים דומים בקטגוריה:


השארת תגובה